17 stycznia, 2022

Stereotypy o kobietach za kierownicą

Bywają takie stereotypy, które są bardzo mocno zakorzenione w danym społeczeństwie i żadne dowody, na to, że jest inaczej, nie przekonają tych, którzy w nie wierzą. Jednym z nich jest stwierdzenie, że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni. Takie przekonanie jest dość popularne, choć jak z każdym stereotypem bywa, jest on krzywdzący dla grupy, której dotyczy.

„Baba za kółkiem”…

Należy do nich niewątpliwie przekonanie, że kobiety nie umieją parkować, a jak już zaparkują to pozycja pojazdu pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jest z wyjazdem z parkingu lub włączeniem się do ruchu, które trwa więcej czasu niż powinno, a przy tym spalone jest sprzęgło. Zmiana koła, użycie lewarku, ruszenie z ręcznego na wzniesieniu, rozróżnienie pojemników na płyny pod maską wielu wydają się dla kobiet zbyt skomplikowane. Widząc samochód poruszający się chaotycznie lub zbyt wolno, niż pozwala na to infrastruktura drogi i znaki, w większości przypadków uznaje się, że za kierownicą siedzi kobieta. Na zaprzestanie negatywnych opinii, kobietom nie pomaga fakt, że wiele z nich jest po prostu roztargnione. Często można zaobserwować jak podczas jazdy lub postoju na światłach poprawiają sobie makijaż, fryzurę, czym opóźniają ruch uliczny lub gestykulują podczas rozmowy z pasażerem.

Siła mężczyzny za kierownicą wiąże się z jego naturą, a także przypisywaną mu rolą społeczną jaką jest siła i dominacja. Sprawia to, że kobiety postrzegane są jako słabsze i niekoniecznie dorównują mężczyznom wiedzą w zakresie motoryzacji. Wynika to z tego, że kobiety na ogół mniej interesują się tą dziedziną. Faktem jest, że kobiety prowadzą pojazdy wolniej, ale wiąże się to z zachowaniem ostrożności i rozwagi, więcej analizują otoczenie, niż mężczyźni, którzy za kierownicą są dynamiczni, prowadzą szybciej i często są bardziej agresywni. Patrząc na statystyki z wypadków, to mężczyźni powodują więcej zdarzeń drogowych. 

Skąd biorą się stereotypy o kobietach za kierownicą?

Niewątpliwie, wpływ na takie stereotypy ma to, że kobiety miały niegdyś ograniczony dostęp do prowadzenia samochodu, co przełożyło się na mniejszą wprawę w ich obsłudze. Czasy się jednak zmieniły, kobiety prowadzą pojazdy coraz częściej i lepiej, a wiele z nich to kierowcy autobusów, czy ciężarówek. Styl prowadzenia pojazdu jest ponadto kwestią indywidualną i nie zależy od płci kierowcy, ale to niestety nie wpłynie na zaprzestanie opowiadania żartów na temat damskich umiejętności korzystania z samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *