17 stycznia, 2022

Sposoby parkowania

Każdy z nas zapewne spotkał się z pojazdem zaparkowanym krzywo na parkingu prostopadłym, albo zbyt blisko linii, co utrudnia innym kierowcom prawidłowe wpasowanie się w wyznaczone linie. Niestety, styl parkowania wielu kierowców pozostawia wiele do życzenia i świadczy też o egoizmie w myśl zasady, ja zaparkowałem, a inni – nie ważne. Na parkowanie warto przeznaczyć tyle czasu, aż nasz pojazd znajdzie się w takim położeniu, które będzie zadowalało nas i innych kierowców.

Jak parkować?

Możliwości manewrów parkowania samochodem jest kilka. Zależnie od tego, jak usytuowany jest parking i w jaki sposób wyznaczone są na nim miejsca parkingowe wymaga na kierowcy dostosowanie się do tych zaleceń. Każde parkowanie powinniśmy zasygnalizować odpowiednim kierunkowskazem oraz przeprowadzać je na półsprzęgle i w pełnym skupieniu.

Tak więc, wyróżniamy parkowanie równoległe, które możemy rozpocząć na dwa sposoby, przodem lub tyłem. Dostosowujemy wówczas położenie pojazdu do linii krawężnika i poprawiamy położenie auta tak długo, aż nie osiągnie prawidłowej pozycji. Kolejnym rodzajem jest parkowanie prostopadłe przodem, które przeprowadzimy na parkingu prostopadłym. Ważne jest, aby skręcić do przodu w odpowiednią stronę oraz pod odpowiednim łukiem i zmieścić się w wyznaczone miejsce i w odpowiedniej odległości od innych pojazdów. Na tym samym rodzaju parkingu możemy przeprowadzić też manewr parkowania prostopadłego tyłem. Gdy sytuacja na to pozwala, możemy ustawić pojazd tyłem na wprost miejsca parkingowego, a następnie wycofać do końca tego miejsca. Drugi sposób wymagać będzie przejechania tego miejsca do połowy długości naszego samochodu, wrzucenia biegu wstecznego i wycofania pojazdu łukiem w odpowiednią stronę, aby umieścić auto w dane miejsce parkingowe. Jednym z łatwiejszych sposobów parkowania jest parkowanie skośne na przystosowanych do tego parkingach. Wystarczy wówczas skierować pojazd w stronę danego miejsca i odkręcić kierownicę, a następnie wyprostować ją celem dojechania do końca tego miejsca.

Parkingi w Polsce należą w ostatnich latach do bardzo zatłoczonych, co powoduje często, że manewr parkowania postrzegany jest jako trudny. Jest to jednak niezbędna umiejętność do swobodnego poruszania się samochodem. Z tego też względu, parkowanie należy wykonywać dokładnie i powoli, a bardzo pomocna będzie koncentracja i cierpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *