17 stycznia, 2022

Co oznacza kontrolka check engine?

Korzystając z samochodu jako środka transportu, musimy znać podstawowe komunikaty, które pojazd może nam przekazywać. Jednym z nich jest zapalona kontrolka silnika. Może ona świecić stale, mrugać lub samoistnie nagle zgasnąć. Co oznacza jej zapalenie i jak na nią reagować?

Check engine- sprawdź silnik

Zapalona żółta kontrolka z napisem check engine oznacza nic innego jak problemy z silnikiem, a dosłownie sprawdź silnik. Może przybierać też formę lampki w kształcie obrysu silnika. Znajduje się na desce rozdzielczej każdego samochodu, wyprodukowanego na terenie Unii  Europejskiej po 2000 r. Kontrolka silnika należy do systemu autodiagnostycznego pojazdu, który przekazuje informacje o błędzie od elektronicznego sterownika silnika. Zapalenie się żółtej kontrolki w samochodzie może być spowodowane usterką czujników i nieprawidłowym odczytem przez nie wartości lub usterką elektronicznych podzespołów. Nie uniemożliwia to jednak dalszej jazdy. Nie należy przy tym ignorować takiej informacji, a wręcz należy sprawdzić jej przyczynę, bowiem zaniechanie tej czynności może poskutkować poważną awarią. Dokładna analiza źródła problemu i wizyta u mechanika przyniesie same korzyści i spokojną głowę kierowcy, a także uchroni od nieplanowanych i groźnych sytuacji na drodze podczas jazdy samochodem.

Co może oznaczać zapalona kontrolna check engine?

Gdy kontrolka silnika się zapali, może to świadczyć o awarii zaworu EGR, awarii sondy Lambda, awarii cewki zapłonowej, zużytym katalizatorze, usterce turbosprężarki, usterce filtra DPF, awarii lub zużyciu świec zapłonowych, napełnieniu baku złej jakości paliwem, źle wyregulowanej instalacją LPR. Może także świadczyć o tym, że silnik przeszedł w tryb pracy awaryjnej, spowodowanym szybkim spadkiem osiągów silnika, a zmiana trybu pracy minimalizuje ewentualne szkody. Bagatelizowanie sygnalizowania takich problemów przez komputer pojazdu jest nierozsądne.

Należy mieć na uwadze, że zapalonej kontrolki silnika, nigdy nie można lekceważyć, ale nie powinno to też wzbudzać w nas nagłej paniki. Każdorazowe jej zapalenie powinniśmy sprawdzić jak najszybciej, aby nie dopuścić do poważniejszych problemów i większych wydatków u mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *